Medycyna estetyczna

Skóra bez zaskórników

Skóra bez zaskórników

Cze 15, 2016

Zaskórniki, popularniej zwane wągrami potrafią skutecznie uprzykrzać nam życie, zwłaszcza gdy nasza skóra jest podatna na ich powstawanie. Można z nimi walczyć tradycyjnymi, domowymi sposobami, jednak to nie przyniesie zaskakujących rezultatów. Jednak zaczynając od początku, czym właściwie są zaskórniki i czemu powstają. Zaskórniki to nic innego jak łój wraz ze zrogowaciałym naskórkiem, który blokuje swobodne ujście porów. Na skórze widoczne są jako krostki z charakterystycznymi czarnymi główkami, nie czarujmy się, nie wygląda to estetycznie, dlatego walczymy z nami jak tylko potrafimy.

Zaskórniki mogą być zamknięte, wtedy pod skórą widnieje biała grudka oraz zaskórniki otwarte, czyli te z czarnymi lub brązowymi główkami. Zaskórniki są najbardziej widoczne w okolicach nosa oraz brodzie, jednak tak naprawdę mogą pojawić się na każdej części skóry. Oczywiście można zapobiegać powstawaniu zaskórników lub spowodować, że będą powstawały, ale w mniejszej ilości- na przykład poprzez preparaty zawierające kwas hialuronowy. Dlatego też nie powinno się używać bardzo gęstych kremów i balsamów, bez wyraźnej potrzeby, nie jest wskazane używanie kosmetyków, które wysuszają i bardzo złuszczają skórę, ponieważ to doprowadzi do zatkania się porów martwymi komórkami. Zbawiennie mogą działać peelingi, zwłaszcza złuszczanie laserem lub mikrodermabrazja.

U wielu młodych dziewcząt istnieje przekonanie, iż na pozbycie się wągrów bardzo dobre jest solarium. Nie jest to prawda, pomimo że na początku można zauważyć, że pod wpływem lamp zaskórników jest coraz mniej, po pewnym czasie skóra zacznie produkować jeszcze więcej łoju co przyczyni się do jeszcze większej ilości powstałych zaskórników. Najskuteczniejsze metody pozbycia się zaskórników to te, oferowane przez salony kosmetyczne, od oczyszczania ręcznego przez złuszczanie kwasem migdałowym po jonoforezę. Skuteczność zabiegów można już zauważyć po pierwszej wizycie, jednak trzeba je wykonywać z pewność regularnością, jeśli chcemy cieszyć się gładka cerą bez zaskórników. Trzeba jednak pamiętać, że przed wizytą w salonie kosmetycznym warto wybrać się na wizytę do dermatologa, który sprawdzi, czy nie potrzebujemy dodatkowego leczenia.