Medycyna estetyczna

Dary natury dla urody

Dary natury dla urody

Kwi 28, 2016

Całkiem niedawno zapanowała moda na  kosmetyki prosto z natury, które można wykonać samemu w domu, z naturalnych i ekologicznych składników. Oczywiście trzeba zawsze zwracać uwagę na to, czy przypadkiem nie jesteśmy uczuleni na jeden ze składników oraz należy dopasowywać poszczególne produkty do ich działania na skórę.

Tak jak w przypadku kosmetyków kupowanych w drogeriach i aptekach, tak i te naturalne również mogą nas podrażnić oraz wywołać inne efekty niepożądane. Szczególnie niebezpieczne może okazać się dodawanie różnych kwasów do samodzielnie sporządzanych kremów. Jeśli chcemy koniecznie dodać kwas do kosmetyków, warto porozmawiać z kosmetyczką lub dermatologiem, czy nie wywoła to podrażnień.

Domowe kosmetyki nie są w końcu testowane klinicznie. Najbezpieczniej jest używać kwasu migdałowego czy glikolowego. Nie są one drażniące dla cery, dlatego są popularne wśród kobiet. Jeśli jednak zdecydujemy się rozpocząć eksperymenty z mocniejszymi kwasami warto dokładnie przeczytać ulotkę i bezwzględnie stosować się do wszelkich zaleceń. Nieumiejętnie stosowanie kwasów może wywołać silne pieczenie, świąd a w najgorszym wypadku poparzenia. W żadnym wypadku nie należy kupować różnego rodzaju kwasów przez internet, z niezaufanego źródła, ponieważ mogą one nie zadziałać tak jak tego chcemy.

Naturalne kosmetyki są sporządzone według sprawdzonych przepisów nie będą dla nas szkodliwe, o ile nie będziemy uczuleni na jeden z produktów. I tak można samemu przyrządzić domową miksturę na zaskórniki. Przygotować należy 1 łyżeczkę soli kuchennej, 4 krople jodyny oraz pól szklanki gorącej wody. Całość dokładnie mieszamy, następnie do wody z rozpuszczoną jodyną i solą wkładamy czysty ręcznik, moczymy go i taki gorący kompres nakładamy na oczyszczoną twarz na ok. 5 minut. Taki kompres otworzy pory i będą łatwiejsze do wyciskania. Do cery tłustej i trądzikowej polecana jest maseczka z jabłka, 1 łyżeczki miodu i 2 łyżek płatków owsianych. Składniki należy dokładnie wymieszać i nałożyć na umytą wcześniej twarz. Zostawiamy do zaschnięcia na 15-20 minut i ściągamy. Kosmetyki domowej roboty naprawdę mogą równać się z tymi kupowanymi!